کامپاندهای پلیمری حاصل ترکیب پلیمر و افزودنیهای لازم به منظور تقویت خواص و آماده سازی آنها برای بکارگیری در صنایع مختلف است. در واقع کامپاندهای پلیمری مواد اولیه به همراه افزودنی های مورد نیاز (از پیش ترکیب شده) به منظور تولید محصول نهایی می باشد.

یکی از آمیزه های پر مصرف در صنایع پلیمری آمیزه پلی پروپیلن- تالک می باشد. افزودن تالک به پلی پروپیلن باعث افزایش چشمگیر در سفتی (stiffness) و بهبود کارایی قطعه در دمای بالا می شود. از دیگر مزایای آن می توان به کاهش جمع شدگی قطعه در فرایند تولید و همچنین امکان تولید قطعات با ضخامت کم نیز اشاره کرد.

از کاربردهای اصلی آمیزه پلی پروپیلن-  تالک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کارکرد در محیط های با دمای بالا مانند قطعات موتور ماشین under –the – hood automotive parts
 • لوازم خانگی
 • بسته بندی
 • ترموفرمینگ شامل محصولات با خاصیت تابش امواج ماکروویو microwaveable products

Tacochem

آمیزه پلیمری بر پایه پلی پروپیلن و پودر تالک

دلیل اصلی آمیزه سازی پلی پروپیلن با تالک افزایش مدول الاستیک (elastic modulus) در آن است. درجه افزایش سفتی به مواردی همچون:

       • مقدار پودر تالک در آمیزه
       • نسبت منظر ( Aspect ratio)
       • مش پودر تالک

بستگی دارد.

همچنین تالک به عنوان عامل هسته گذار در پلی پروپیلن عمل می کند و سرعت بلورینگی را در آن افزایش می دهد. در حضور تالک بلورینگی در دمای نسبتاً بالاتری رخ می دهد و مقاومت به ضربه افزایش می یابد. این افزایش مقاومت ضربه به دلیل افزایش بلورینگی در پلی پروپیلن بوده و خواص مکانیکی تالک در آن تأثیری ندارد. حضور عوامل هسته گذار باعث افزایش مدول الاستیک و به تبع آن افزایش سفتی (stiffness) در پلی پروپیلن می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که افزودن مقدار مناسبی از پودر تالک باعث افزایش مقاومت به ضربه پلی پروپیلن می شود.

Tacochem دسته ای از آمیزه های پلی پروپیلن – تالک با محتوی مختلفی از تالک (40-10 درصد) در گونه همو پلیمر پلی پروپیلن می باشد که برای استفاده در قطعات تزریقی تولید می شود.
تفاوت میزان تالک در آمیزه موجب می شود تا این ماده در گستره وسیعی از کاربردهای عمومی و کاربردهای خاص نظیر قاب بلندگوها تا محفظه پمپ ها، پره فن ها تا قطعات داخل موتور خودرو قابل استفاده باشد.

بیشتر بخوانید

دیگر دسته بندی های محصولات