آميزه های افزودنی(Additive masterbatch) آمیزه های تغلیط شده به شکل گرانول هستند که برای اصلاح و بهبود خواص ترموپلاستیک ها استفاده می شوند. با استفاده از این آمیزه ها می توان بسیاری از خواص مورد نیاز محصولات پلیمری در کاربری های مهندسی را تأمین نمود.
آنتی اکسیدان ها، آنتی بلاک ها، کمک فرایندها، مواد ضد اشعه ماوراءبنفش، مواد تأخيرانداز شعله و … در این دسته بندی قرار می گيرند.

STATCHEM

آمیزه پلیمری ضد الکتریسیته ساکن (آنتی استاتیک)

 پلیمرها معمولا  عایق الکتریسیته می باشند و مستعد انباشت جریان الکتریکی درون در صورت مالش و یا نزدیکی به میدان جریان را دارند.

الکتریسیته ساکن بوجود آمده در محصولات پلیمری موجب ایجاد مشکلاتی در کاربردهای بسته بندی، الکترونیک و فیلم تخت می شود.

خشکی یک فاکتور مهم برای تولید الکتریسیته ساکن درون پلیمرهاست. در واقع هر چه خشکی بیشتر باشد میزان استعداد انباشتن الکتریسیته بیشتر خواهد بود.

در نتیجه در زمستان به علت کاهش دما پدیده تجمع الکتریسیته ساکن بیشتر احساس میشود. برای مرتفع کردن این مشکل از مستربچ انتی استاتیک یا افزودنی ضد الکتریسیته ساکن استفاده می شود.

بیشتر بخوانید

آمیزه پلیمری آنتی اکسیدانت

اکسیداسیون فرایندی است که در آن حضور اکسیژن در مجاورت و تماس با ماده سبب تخریب آن می شود. رادیکالهای آزاد ایجاد شده در فرایند اکسیداسیون، با مولکول های ماده وارد واکنش زنجیره ای شیمیایی شده و موجب تغییر در خواص آنها می شوند.

مواد پلیمری برای شکل دهی به دماهای بالا (دمای بالاتر از نقطه ذوب یا دمای انتقال شیشه ای پلیمر) احتیاج دارند که این امر موجب می شود آنها در معرض فرایند اکسیداسیون حرارتی قرار گرفته و مستعد تخریب باشند.

جهت رفع این  مشکل درمرحله فرایند پلیمرها باید از آنتی اکسیدانت ها در طول فرایند استفاده نمود.

علاوه بر این، محصولات تولیدی نهایی نیز در طول زمان سرویس در برابر اکسیداسیون آسیب پذیر می باشند. برخی از پلیمرها نسبت به سایرین آسیب پذیرتر هستند. فرایند اکسیداسیون می تواند موجب تآثیر منفی بر کیفیت سطوح خارجی و چرخه عمر محصول داشته باشند.

از محصولات پلیمری که معمولأ نیاز به افزودنی آنتی اکسیدانت دارند  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • انواع لوله و اتصالات
  • فیلم های بر پایه پلی اتیلن
  • فیلم های بر پایه پلی پروپیلن
  • گونی، جامبو، کارتن پلاست
  • الیاف و فوم ها

OXICHEM دسته ای از آمیزه های تغلیظ شده آنتی اکسیدانت می باشد که با پایه های پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید شده و سبب پایداری خصوصیات پلیمر پایه در فرایند تولید و در طول سرویس نهایی محصول می شوند.

بیشتر بخوانید

آمیزه پلیمری آنتی بلاک

 

یکی از مهمترین مشکلات در صنایع فیلم پلیمری، تمایل لایه های فیلم به چسبیدن به یکدیگر یا چسبیدن به سایر سطوح مجاور است. این مشکل که به عنوان blocking  شناخته می شود.  این مشکل برای ورق ها و فیلم های پلی الفینی مانند پلی اتیلن (PE) و پلی پروپیلن (PP) تولید شده به روش Cast و Blown Cast و همچنین فیلم های پلی پروپیلن (BOPP) قابل توجه است. پدیده انسداد همچنین منجر به مشکلات متعددی در فرایند تولید ظروف یکبار مصرف به روش ترموفرمینگ می شود. از آنجایی که چسبندگی باعث ایجاد مشکلاتی مانند افزایش ضایعات، کاهش نرخ تولید، کاهش کیفیت محصول و در نهایت ایجاد مشکلاتی در فرآیندهای بعدی مانند مشکل در باز کردن رول های فیلم، چاپ و پوشش‌دهی می‌شود باید برای آن چاره ای اندیشید.

 استفاده از مستربچ های آنتی بلاک موثرترین راه برای حل مشکل Blocking در محصولات پلیمری است. در مقیاس میکروسکوپی، این مستربچ‌ها بر روی سطح فیلم پراکنده می‌شوند و در نتیجه باعث ایجاد ناهمواری هایی )در مقیاس میکروسکوپی( می‌شوند. این ناهمواری ها باعث به حداقل رساندن تماس فیلم با فیلم و افزایش فاصله بین لایه ها می شوند، به طوری که چسبندگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

به عبارت دیگر، چسبندگی بین لایه های مجاور باعث افزایش اصطکاک (مقاومت در برابر حرکت) در محل تماس لایه ها می شود. وجود مستربچ های آنتی بلاک به کاهش ضریب اصطکاک فیلم با فیلم (COF) کمک می کند.

CHEMOBLOCK  دسته ای از آمیزه های آنتی بلاک بر پایه پلی الفین ها می باشد که تمایل به چسبندگی لایه های فیلم و ورق را کاهش می دهد و اجازه می دهد فیلم ها یا ورق ها به راحتی جدا شوند.

بیشتر بخوانید

کمک فرایند

کمک  فرایندها (Processing aids) موادی هستند که برای بهبود فرآیند پذیری به ترکیبات پلیمری اضافه می شوند. فرآیند پذیری بهبود یافته باعث اجتناب از پدیده شکست مذاب، کاهش هزینه و بهبود کیفیت محصول تولیدی می گردد. با اضافه کردن کمک فرایندها به پلیمر پایه، سرعت فرایند اکستروژن بیشتر شده و  چرخه های قالب گیری کوتاه تر می شوند.
پی وی سی، پلی اولفین ها، , و به طور خاص فیلم ها و نایلون ها بیشترین بهره را از افزودن کمک فرایندها می برند.
از دیگر کاربردهای کمک فرایند ها می توان به فیلم های مورد استفاده در صنایع بسته بندی، فیلم های FFS  و فیلم های کشاورزی اشاره نمود.
CHEMPRO دسته ای از مواد کمک فرایند می باشد که می تواند فرایند تولید محصولات فعلی شما را بهبود بخشیده و امکان فرایند نمودن پلیمرهای با استحکام مذاب پایین با سرعت تولید بالا را مهیا نماید.

بیشتر بخوانید

آمیزه پلیمری مقاوم به اشعه ماوراء بنفش

مستربچ های ضد اشعه ماوراء بنفش با هدف محافظت از پلاستیک در برابر تخریب ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید تولید می شوند.

شرکت پلیمر شیمی(POLYCHEM) طیف گسترده ای از مستربچ های ضد UV را ارائه می دهد. این محصولات در کاربردهایی مانند کشاورزی، بسته بندی مواد غذایی و…، بر پایه پلیمرهایی مانند  PE، PP  و غیره قابل استفاده هستند.

UVCHEM دسته ای از محصولات مقاوم به اشعه ماوراء بنفش است که در طیف وسیعی از گریدهای استاندارد تا تثبیت کننده های با کارایی بالا بر اساس آخرین نسل تثبیت کننده های HALS تولید می شود.

بیشتر بخوانید

آمیزه پلیمری تأخیرانداز شعله

با توجه به قوانین جدید در سراسر جهان در مورد افزودنی‌های تأخیرانداز شعله، آمیزه های پلیمری مقاوم به شعله با غلظت بالا برای فیلم‌های پلی‌اتیلن ، شامل  آمیزه های هالوژنه و بدون هالوژن، نیازهای بازار را برآورده می‌کنند. با استفاده از مواد موثره با کیفیت عالی و فرمولاسیون‌های نوآورانه، ما به شما کمک می‌کنیم تا به محصول با عملکرد بالا در دوره سرویس دست یابید و در عین حال از اثرات مضر ناشی از سوختن پلاستیکها بر روی افراد، حیات وحش و محیط زیست بکاهید. با در نظر گرفتن خواص مکانیکی و کیفیتی که شما نیاز دارید.

RETACHEM دسته ای از مستربچ ها و ترکیبات مبتنی بر هالوژن و بدون هالوژن  می باشد که در مقایسه با سایر محصولات موجود در بازار از سمیت کمتری برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید

دیگر دسته بندی های محصولات