افزایش علاقه به خواص ضد میکروبی پس از کووید

بر اساس گزارش آخرین شماره نشریه Compounding World :
از زمان شروع همه‌گیری کووید-19 در اوایل سال 2020، علاقه به محصولات پلاستیکی با خواص ضد میکروبی به شدت افزایش یافته است. بسیاری از تأمین کنندگان تقاضای بالایی را در بازار گزارش کرده اند. محصولات با کاربردهای مراقبت های بهداشتی، بسته بندی، پوشاک، حمل و نقل و به ویژه محصولاتی که شامل فیلم های محافظ و سطوحی که در تماس با بدن انسان قرار دارند ، دارای تقاضای بالایی هستند. برای محافظت پلاستیک در برابر میکروبها در محصول نهایی، از بیوسیدهای گنجانده شده در پلاستیک هااستفاده می شود. قارچ‌ها، جلبک‌ها و باکتری‌ها در شرایط مناسب (در حضور رطوبت و گرما) می توانند در بالک و یا سطح پلاستیک ها شروع به رشد نمایند. رشد میکروبی می تواند منجر به ایجاد نقایص عمده از قبیل لکه دار شدن سطح، سوراخ شدگی، کاهش استحکام ساختاری، شکنندگی، تغییر در رسانایی یا انعطاف پذیری، بوی بد و … در خواص فیزیکی یا مکانیکی پلاستیک شود. کارشناسان تحقیق و توسعه در صنایع تولیدی محصولات پلاستیکی در تلاش هستند که محصولات ضد میکروبی (که بسیاری از آنها بر اساس محصولات طبیعی هستند) را توسعه دهند.

کریستین نیکلاس، مدیر محصول افزودنی های پلیمری در یک شرکت سوییسی پیشرو در تولید محصولات ضد میکروبی می گوید: «در طول همه گیری ما شاهد افزایش تقاضا برای سطوح تمیز و بهداشتی در فضاهای عمومی و خصوصی بوده ایم. شروع اولین قرنطینه تقاضا برای محصولات کاربردی در حوزه خصوصی را افزایش داد. به عنوان مثال، نظافت در آشپزخانه اهمیت بیشتری پیدا کرد وهمچنان علیرغم کاهش تدابیر قرنطینه ای تقاضا در این حوزه در سطح بالایی مانده است. اگرچه هنوز فضاهای عمومی نیز از تمرکز خارج نشده اند. ما این روند را در سراسر جهان مشاهده کردیم و مطمئناً حتی پس از همه‌گیری نیز ادامه خواهد داشت.» نیکلاس می گوید تقاضا برای محصولات با حفاظت گسترده در مقابل رشد میکروبی در حال افزایش است. ما اخیراً یک خانواده از محصولات مرتبط را تکمیل کرده‌ایم و اکنون می‌توانیم طیف وسیعی از محصولات را در حوزه نیازهای عمومی و خصوصی ارائه دهیم. این محصولات برای فرآیندهای مختلف تولید مانند کلندرینگ، اکستروژن، قالب گیری تزریقی و پوشش دهی مناسب هستند.

یک شرکت فعال دیگر در ایالات متحده می گوید که در اواخر سال جاری چندین محصول جدید ضد میکروبی را روانه بازار خواهد کرد. این محصولات شامل یک ترکیب شیمیایی ضد باکتری جدید هستند که به گفته این شرکت می توانند به طور پیوسته در طول فرایند تولید به پلیمرها اضافه شوند. این محصولات بدون اثر گذاری بر بافت، شفافیت نوری، رنگ یا دوام قطعات نهایی دارای اثربخشی طولانی مدت هستند. این شرکت می‌گوید:”ماده فعال در این فناوری جدید، غیرسمی، عاری از فلزات سنگین و دوستدار محیط زیست است. این افزودنی همچنین دارای پایداری شیمیایی، حرارتی و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش می باشد و در حال حاضر برای کاربردهای تماس با مواد غذایی در اتحادیه اروپا تایید شده است. این با فناوری جدید دیگری تکمیل خواهد شد که قبلاً ثابت شده است که یک ضد باکتری و ضد قارچ موثر بوده و می تواند به راحتی در محصولات PVC، PP، TPU و EVA در حین فرایند تولید افزوده شود. بنا بر ادعای این شرکت این محصول برای استفاده در فضای داخلی و خارجی مناسب بوده، کاربردهای بالقوه ای در قطعات و سقف خودرو دارد.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *