آلیاژسازی و ترکیب چند پلیمر با هم و استفاده از خواص مطلوب آنها در کنار یکدیگر جهت تولید محصول نهایی یکی از روشهای کارا و مقرون به صرفه جهت تولید مواد پلیمری جدید با خواص منحصر به فرد است. عوامل گوناگونی از قبیل طبیعت مواد سازنده آلیاژ، تمایل ترمودینامیکی سازنده ها به یکدیگر، ترکیب درصد، ویسکوزیته سازنده ها، ترکیب خوراک دهی و غیره ، خواص نهایی آلیاژ تولید شده را تحت تاثیر قرار می دهند.

Scrachem

آمیزه پلیمری بر پایه پلی پروپیلن مقاوم به خراش و سایش

در سال‌های اخیر معیارهای کنترل کیفی در قطعات داخلی خودرو و همچنین نمای بیرونی تغییر کرده است. این مسأله یکی از دلایلی است که از PP در ساخت داشبورد خودرو، رویه‌های درب خودرو و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصولات بر پایه ی پلی پروپیلن خالص معمولاً به دلیل ضعف در برخی خواص مکانیکی نظیر مقاومت ضربه و مقاومت خراش محدودیت­ های کاربردی در تولید قطعات داخلی خودرو نظیر داشبورد، پانل، رودری و … دارند. از این رو آمیزه های بر پایه ی پلی پروپیلن با افزودنی­ های خاص و با طراحی ویژه، ضمن افزایش همزمان مدول و مقاومت ضربه مقاومت در برابر خراش نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است، به طوری که این آمیزها دارای مقاومت ضربه منحصر به فرد تا (kj/m2)  20 و مقاومت به خراش بسیار عالی می­ باشند.

در محصول Scrachem با افزودن مواد معدنی، افزودنی­ های خاص ایجادکننده خواص ضد سایش و آلیاژسازی آن، موجب سختی بیشتر و استحکام سطحی بهتر، کاهش ضریب انبساط حرارتی، کاهش جمع شدگی، افزایش مدول خمشی، استحکام کششی و باعث مقاومت به ضربه بالاتر جهت تولید در قطعات داخلی و همچنین نمای بیرونی خودرو شده است.

بیشتر بخوانید

آلیاژ پلیمری مقاوم به ضربه بر پایه پلی الفین ها حاوی مواد معدنی

پلی­ الفین­ ها به دلیل خواص منحصر به فردشان در زمینه بسته بندی مواد غذایی بسیار مورد توجه قرار گرفته ­اند.

مهمترین هدفی که در درجه­ ی اول در بسته بندی محصولات غذایی مد نظر است، افزایش طول عمر نگهداری محصول یا  shelf life آن می­ باشد. در حال حاضر از پلیمرها به دلیل وزن مخصوص کم، قابلیت شکل پذیری بالا، مقاومت در برابر مواد، صرف انرژی کمتر برای تولید، قابلیت بهبود خواص پلاستیک­ ها با اضافه کردن مواد معدنی و افزودنی­های مجاز، در صنعت بسته بندی مواد غذایی و ظروف یکبار مصرف استفاده می ­گردد. در این خصوص ضعف اصلی این دسته از پلیمرها شکنندگی و مقاومت پایین به ضربه آن­ها به خصوص در دماهای پایین نگهداری مواد غذایی است.

  Polytaf آلیاژ پلیمری مقاوم به ضربه بر پایه پلی ­الفین­ ها است که ضمن ایجاد مقاومت بالا در برابر ضربه دارای فرایند پذیری مناسب جهت تولید ورق­ها و قطعات مورد استفاده در ظروف بسته بندی مواد غذایی می باشد.

بیشتر بخوانید

آمیزه‌ی پلیمری بر پایه پلی‌الفین‌ها، مقاوم در برابر نفوذ اکسیژن بر پایه نانوذرات خاک رس و اکسید تیتانیوم

مواد پلیمری مقاوم در برابر نفوذ به طورمعمول بر اصلاح ریزساختار ماده شامل اصلاح شیمیایی و فیزیکی آن استوار است. اصلاح شیمیایی ریزساختار به جهت تغییر در ماهیت شیمیایی آن در کاربردهای غذایی توصیه نمی‌شود. از این‌رو بهره‌گیری از روش‌های اصلاح فیزیکی برای تولید مواد مقاوم در برابر نفوذ مناسب‌تر است. در روش‌های فیزیکی، اصلاح با افزودن ذرات معدنی خنثی و یا لایه‌لایه تولید کردن پوشش‌های نهایی صورت می‌گیرد.

روش صنعتی تولید فیلم‌های بسته‌بندی استفاده از فرایند تولید فیلم دمشی است. این فرایند شدیداً به خواص رئولوژیکی آمیزه در حالت مذاب همچون ویسکوزیته کششی، مدول الاستیک، ویسکوزیته در برش‌های کم و … وابسته است. از طرف دیگر در تولید آمیزه نانوکامپوزیتی، پخش و توزیع مناسب نانوذرات لازمه رسیدن به بازده حداکثری و عدم ایجاد نقیصه در سامانه است.

این محصول بر پایه پلی‌الفین ها و نانوذرات مناسب به صورت آرایش یافته در یک‌جهت به‌منظور ارتقاء خواص نفوذپذیری در برابر اکسیژن طراحی‌ شده است.

بیشتر بخوانید

آمیزه ی پلیمری بر پایه ABS/PC  باقابلیت بازدارندگی شعله

خواص منحصربه‌ فرد PC/ABS  موجب مصرف آن در کاربردهای متنوع و گسترده از قبیل صنایع الکتریکی، صنایع خودروسازی و لوازم‌خانگی و وسایل ورزشی شده ‌است. در اکثر موارد یادشده به‌ویژه در صنایع الکتریکی که پرمصرف‌ترین زمینه مصرف آلیاژهای PC/ABS می‌باشد، ضد آتش بودن از اهمیت بالائی برخوردار است.

این محصول آمیزه‌ای متشکل از PC و ABS با مقاومت به ضربه بالا و مواد عاری از هالوژن است که خواص تأخیر اندازی خود خاموش‌کنندگی شعله ی آن در درجه UL94-5VA قرار دارد.

بیشتر بخوانید

آمیزه‌ی مشکی پلی‌اتیلنی کاربردی در تولید پوشش دهی لوله های گاز

این محصول با بهره‌گیری از خواص مکانیکی مناسب همچون مقاومت به سوراخ شدگی و پارگی، ESCR بالا در زمان‌های طولانی و چوش پذیری مناسب با لایه پلی اتیلن مالئیکه، از فرایند پذیری مناسب جهت پوشش دهی انواع خطوط نفت و گاز برخوردار است.

بیشتر بخوانید

آمیزه مشکی بر پایه ی پلی‌اتیلن با توزیع وزن مولکولی دو قله‌ای، پخش دوده مناسب، مقاومت به اشعه فرابنفش و ESCR بالا

این محصول در با بهره‌گیری از خواص مکانیکی مناسب همچون مقاومت به سوراخ شدگی و پارگی،ESCR بالا در زمان‌های طولانی و همچنین فرایندپذیری مناسب جهت تولید انواع ژئوممبران کاربرد دارد.

آنچه در تهیه آمیزه پلی‌اتیلنی مناسب در تولید ژئوممبران‌ها اهمیت دارد، حصول بهترین خواص رئولوژیکی جهت تولید در فرایندهای تولید مختلف همچون تولید به روش فیلم دمشی و یا استفاده از قالب تخت است. علاوه بر این رسیدن به خواص فیزیکی مکانیکی تعریف ‌شده طبق استانداردها جهت رسیدن به کارایی مطلوب به‌ ویژه در بلندمدت بسیار حائز اهمیت است. مهم‌ترین پارامتري كه تعیین‌کننده طول عمر ورق ژئوممبران‌ها می‌باشد، مقاومت محصول در برابر شرایط محیطی (ESCR) است. ESCR بالا در پلی‌اتیلن‌های با وزن مولکولی بالا زمانی حاصل می‌گردد که توزیع وزن مولکولی دو قله‌ای در ساختار اصلی پلی‌اتیلن ایجاد شده باشد.

بیشتر بخوانید

آمیزه تغلیظ شده از رنگدانه ها با قابلیت ایجاد خواص زیست تخریب

این آمیزه بر پایه افزودن رنگدانه ها و مواد زیست تخریب پذیر کننده به طور همزمان فرموله شده است. محققان شرکت محصول Crayochem جهت ایجاد دو خاصیت زیست تخریب پذیری و رنگ مورد نظر در محصول نهایی را طراحی کرده ­اند. در این محصول با بهره گیری از درصد مشخصی از مواد رنگزا و افزودنی­های زیست تخریب پذیر کننده به یک حامل پلیمری امتزاج پذیر با گونه­ های مختلف پلیمرها آمیزه­ای تغلیظ شده ساخته می­ شود که با این محصول در حین فرایند تولید انواع محصولات پلیمری، ضمن ثابت ماندن خواص فیزیکی مکانیکی آن زیست تخریب پذیری محصول تسریع می­ گردد. این محصول برای اولین بار در کشور تولید شده است. 

در این محصول با  ایجاد شاخص کنترل کیفی حین تولید بر مبنای انرژی خالص تولیدی دستگاه و فشار پشت دای، کنترل بلورینگی محصول تولیدی جهت رسیدن به بیشترین مقدار افزودن رنگدانه، طراحی چیدمان خاص پیچ دستگاه جهت رسیدن به بیشترین بازده واکنش، کنترل کلیه شرایط تولید و پیش‌بینی خواص بویژه پخش ذرات توسط تکنیک‌های مبتنی بر رئولوژی حالت مذاب کلیه جنبه های فنی تولید آن تبیین شده است.

بیشتر بخوانید

آمیزه پلیمری خود رنگ بر پایه پلی پروپیلن با نرخ جریان پذیری بالا جهت تولید منسوجات نبافته

این آمیزه بر پایه پلی پروپیلن اصلاح فرایند پذیری شده می باشد که ضمن ایجاد شاخص جریان مذاب مناسب برای فرایند تولید منسوج نبافته، رنگ را نیز به وجود خواهد آورد.

 علاوه بر موارد یاد شده کنترل توزیع وزن مولکولی تحت شرایط اکستروژن واکنشی از مهمترین ویژگی تکنولوژی تولید این آمیزه محسوب می شود.

بیشتر بخوانید

آمیزه پلیمری خود رنگ بر پایه PP جهت تولید منسوجات نبافته با قابلیت تاخیر اندازی شعله

این آمیزه با همراه داشتن افزودنی­ های تأخیرانداز شعله ضمن ایجاد شاخص جریان مذاب مناسب فرایند تولید منسوج نبافته، خاصیت تأخیر اندازی شعله را نیز به وجود خواهد آورد.  علاوه بر موارد یاد شده کنترل وزن مولکولی از نظر توزیع تحت شرایط اکستروژن واکنشی در حضور پروکساید و عوامل تاخیر انداز شعله از ویژگی تکنولوژی تولید این آمیزه محسوب می شود.

بیشتر بخوانید

آمیزه‌ی نانوکامپوزیت رسانای الکتریکی بر پایه پلی‌الفین‌ها

این محصول آمیزه‌ای از انواع پلی‌الفین‌ها و بسته به نوع نیاز حاوی گونه‌های مختلف از آن بوده که با افزودن نانوذرات رسانا همچون MWCNT و CB ضمن حفظ خواص فیزیکی مکانیکی و فرایند پذیری پلیمر پایه منجر به تولید محصول باقابلیت رسانایی جریان الکتریکی و آنتی استاتیک خواهد شد.

بیشتر بخوانید

آلیاژ تغلیظ شده از مواد جاذب اشعه فرابنفش کاربردی در تولید فیلم های کشاورزی

مواد LDPE در مقابـل نـور خورشید، مخصوصاً اشـعه ماورای بنفـش آن بسیار آسیب پذیرند. لذا با توجه به خاصیت مواد LDPE که پایه و اساس پوشش­های گلخانه ­ای هستند و با توجه به تقسیم بندی طیف نور خورشید، افزودنی­های خاص و منحصر بفردی جهت ارتقای کیفی و عملکرد مناسب به هر یک از ایـن لایه­ ها افزوده می شود.

آمیزه  Agrichem با توجه به شدت نور خورشید در نواحی مختلف کشور میزان مشخصی از افزودنی­ های یاد شده را به محصول نهایی و با توجه به طول عمر مورد انتظار فیلم­ های کشاورزی خواهد داد.

علاوه بر موارد یاد شده این آمیزه قابلیت افزودن رنگدانه­ های خاص جهت کنترل عمل فتوسنتز و افزایش بهره وری تولید در محیط­های گلخانه ­ای را فراهم می­ سازد.  در این محصول با فرموله کردن میزان افزودنی مقاوم در برابر UV‌ با توجه به شار تابشی خورشید در نواحی مختلف، استفاده از تکنیک رئولوژی جهت ارزیابی توزیع مناسب افزودنی ها و زمان مهاجرت، طراحی چیدمان خاص پیچ دستگاه جهت رسیدن به بیشترین بازده پخش ذرات و کنترل کلیه شرایط تولید و پیش‌بینی خواص توسط تکنیک‌های مبتنی بر رئولوژی حالت مذاب کلیه الزامات محصول مناسب کاربردی در تولید فیلم های کشاورزی ایجاد خواهد شد.

بیشتر بخوانید

دیگر دسته بندی های محصولات